Azizler

Azizler
Okul ve Küçük Kıyamet gibi riskli türlülerin ardından kara komedi harikası Vavien ile rüştlerini ispatlayan Taylan Biraderler on iki yıl aradan sonra Netflix bünyesinde sinemaya dönüş yapıyorlar, iyi ediyorlar. Söyleyin bir daha arayı bu kadar açmasınlar. Filmler başarılı ya da başarısız olabilir, nitekim Azizler Vavien'den sonra devasa bir geri adım, ama o yine de yönetmenlerinin nevi şahıslarına münhasır ufak dokunuşlarından nasipsiz kalmıyor. Bu demek değil ki Azizler'e geçer not vermek mümkün. Onun Vavien'in izinden giden orta yaş bunalımının çok karakterli, Kaufmanesk bir varoluş krizi olarak dallanıp budaklanması hiçbir şekilde bütünlük kazanmıyor. Yine onun, toplumca muzdarip olduğumuz dinlememek, anlamamak ve lafı dolandırmak gibi azizliklerimiz üzerine ardı sıra eklenen skeçler hâlinde sıkça tahammülü zor antipatiklikler ve nadiren muzip yersizlikler olarak icra ettiği abzüğürt mizahı hem baştan savma hem de tekrara düşüyor. Bununla birlikte bütün bu denyoluğun içinde bizim hüzünlü iletişimsizliğimizle belli belirsiz bir frekans yakalanıyor sanki. Demek istediğim, ilk on beş yirmi dakikanın 'bu-ne-be'sini aşabilirseniz eğer filmin sonunu getirmekte çok zorlanmıyorsunuz. Hepsi bir tarafa, Azizler yılın ilk muhteşem performanslarından birini armağan ediyor bize. Bir Başkadır'ın dilsiz oğlanı Göktuğ Yıldırım burada Caner rolünde bela mı bela, akıllara zarar bir problem çocuk oyunu oynayıp filmi usta isimlerden çalıveriyor. Bir de şey, Haluk Bilginer'i değil de Binnur Kaya'yı görmek istiyorum ben her filmde her dizide küçüklü büyüklü her rolde, inanın hiç itiraz etmeyeceğim. Kendisini o kadar çok seviyorum. Buradaki kısacık varlığı da filme biraz olsun tutunma sebeplerimden biri.
Yıl: 2021
Yönetmen: Durul Taylan, Yağmur Taylan
Senaryo: Durul Taylan, Yağmur Taylan, Berkun Oya
Süre: 96 dk
Oyuncular: Engin Günaydın, Haluk Bilginer, Binnur Kaya, Öner Erkan, Fatih Artman, Gülçin Santircioğlu, İrem Sak, Hülya Duyar, İlker Aksum, Göktuğ Yıldırım, Helin Kandemir
Linkler: 
    

 2 yorum

  1. Haluk Bilginer sanki bu aralar bütün filmlerde var. En sevdiğim oyunculardan biridir ama sanki daha seçici olsa daha iyi olacak.

    YanıtlayınSil