FV 2005


İmleci heykelciklerin üzerine getirerek ya da onlara dokunarak ödül sezonun önemli zirvelerine hangi filmler bayrak asmış bir fikir edinebilirsiniz. Aşağıda benim kişisel listelerim var:
2005 Film Vesaire Ödülleri
En İyi Film
The Blossoming of Maximo Oliveros
Brokeback Mountain
Caché 
C.R.A.Z.Y.
The Descent
L'Enfant
Last Days
Match Point
The Wayward Cloud
The World



En İyi Yönetmen

Woody Allen, Match Point
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, L'Enfant
Michael Haneke, Caché 
Ang Lee, Brokeback Mountain
Tsai Ming-liang, The Wayward Cloud



En İyi Kadın Oyuncu

Felicity Huffman, Transamerica
Keira Knightley, Pride & Prejudice
Helen Mirren, Elizabeth I 
Reese Witherspoon, Walk the Line
Ziyi Zhang, Memoirs of a Geisha



En İyi Erkek Oyuncu

Jake Gyllenhaal, Brokeback Mountain 
Philip Seymour Hoffman, Capote
Heath Ledger, Brokeback Mountain 
Jonathan Rhys Meyers, Match Point
Cillian Murphy, Breakfast on Pluto



En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Kirsten Dunst, Elizabethtown
Thandie Newton, Crash
Danielle Proulx, C.R.A.Z.Y.
Tilda Swinton, The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 
Michelle Williams, Brokeback Mountain



En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Haluk Bilginer, Hırsız Var!
Chiwetel Ejiofor, Kinky Boots
Matthew Macfadyen, Pride & Prejudice 
Ian McDiarmid, Star Wars Ep. III Revenge of the Sith
Barry Pepper, The Three Burials of Mequiades Estrada



En İyi Oyuncu Kadrosu

Broken Flowers
Dorian Blues
A History of Violence
Pride & Prejudice
Prime



En İyi Senaryo

Brokeback Mountain
Caché 
Match Point
Me and You and Everyone We Know
The Skeleton Key



En İyi Kurgu

Caché 
Crash
C.R.A.Z.Y.
Three Times
Tsotsi



En İyi Sinematografi

Brokeback Mountain
The Descent
Memoirs of a Geisha
The Wayward Cloud 
The World



En İyi Sanat Yönetimi

Charlie and the Chocolate Factory
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
Memoirs of a Geisha 
Pride & Prejudice
The Skeleton Key



En İyi Animasyon Film
Corpse Bride 
The Curse of the Were-Rabbit
Hoodwinked!



En İyi Müzik Kullanımı

The Blossoming of Maximo Oliveros
Corpse Bride
C.R.A.Z.Y.
Mysterious Skin 
The Wayward Cloud



En İyi Kostüm Tasarımı

Charlie and the Chocolate Factory
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
Elizabeth I
Memoirs of a Geisha 
Pride & Prejudice



En İyi Görsel Efekt
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
Constantine
House of Wax
The Ring Two
Star Wars Ep. III Revenge of the Sith 



En İyi Makyaj & Saç Stili
Æon Flux
 The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
 Elizabeth I
 Memoirs of a Geisha
 Star Wars Ep. III Revenge of the Sith 



Filmadaylık sayısı / ödül sayısı

Brokeback Mountain 7   (Erkek Oyuncu x 2)


The Chronicles of Narnia 5  (Yardımcı Kadın Oyuncu)
Memoirs of a Geisha 5   (Sanat Yönetimi, Kostüm Tasarımı)
Pride & Prejudice 5   (Yardımcı Erkek Oyuncu, Oyuncu Kadrosu)


Caché 4     (Film, Yönetmen, Senaryo, Kurgu)
C.R.A.Z.Y.  4
Match Point 4
The Wayward Cloud 4  (Sinematografi)


Elizabeth I 3  (Kadın Oyuncu)
Star Wars Ep. III Revenge of The Sith    (Görsel Efekt, Makyaj & Saç Stili)


The Blossoming of Maximo Oliveros  2
Charlie and The Chocolate Factory  2
Corpse Bride 2  (Animasyon Film)
Crash  2
The Descent  2
L'Enfant 2
The Skeleton Key  2
The World 2


Æon Flux  1
Breakfast on Pluto 1
Broken Flowers 1
Capote 1
Constantine 1
The Curse of The Were-Rabbit 1
Dorian Blues  1
Elizabethtown 1
A History of Violence 1
Hoodwinked! 1
House of Wax 1
Kinky Boots 1
Last Days 1
Me and You and Everyone We Know  1
Mysterious Skin 1  (Müzik Kullanımı)
Prime  1
The Ring Two  1
Three Burials of Melquiades Estrada 1
Transamerica 1
Tsotsi 1
Walk The Line 1